Jämställdhet, mångfald och inkludering avgörande för Skellefteås samhällsomvandling
Skellefteå Science City har under 2022 haft förmånen att delta i "The Yes Ways" utbildningsprogram inom jämställdhet, mångfald och inkludering.
Tillsammans med Urkraft och Studentcentrum bjuder projektet Intersective Innovation in till en riktigt mysig luciamorgon med både fika och möjlighet att testa på innovation. Vi startar morgonen med pepparkarkor, lussebullar, glögg och annat gott som hör julen till. Under minglet kommer du även kunna ta del av utställningar, diktsamlingar och samtal där fokus är att bidra till ett gott välmående.
- I korthet vill vi fokusera på att skapa en riktigt mysig luciamorgon där välmående, nätverkande och innovation står i fokus säger Emina Kovacevic, Innovation Manager på Skellefteå Science City.
Det är därför som planen är att börja luciamorgonen utomhus där såväl studenter, företag, aktörer och privatpersoner har möjlighet att träffas, fika, nätverka och må gott. Tillsammans med Urkraft och Studentcentrum är målet att skapa en riktigt mysig luciamorgon med både pynt och fika.
- Därefter tar vi med oss vår feel-good känsla in till verkstaden på Skellefteå Science park där vi tillsammans testar på innovation genom att gå igenom 3 steg i innovationsprocessen, avslutar Emina.
Luciamyset startar 08:30 på Campustorget. Vid riktigt busväder håller vi till inne på Skellefteå Science park. Workshopen startar 09:30.
Vill du veta mer om projektet Intersective Innovation?
Välkommen att kontakta Emina Kovacevic
Skellefteå Science City har under 2022 haft förmånen att delta i "The Yes Ways" utbildningsprogram inom jämställdhet, mångfald och inkludering.
Små- och medelstora företag har under 2022 haft möjlighet att vända sig till Skellefteå Science City för att ta del av innovationscheckar till ett värde av 100 000 sek. Syftet med checkarna är att utveckla nya idéer, stärka innovationsförmågan och öka konkurrenskraften. Läs om resultatet här.
ELIS invites to a seminar where we present the outcome of two innovative projects aimed to accelerate the introduction of electric vertical take off and landing aircraft (eVTOLs) and drones in the transport system.